Осминафиналето обезбедено: Со Шпанија само тренинг пред Исланд!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Благодарение на првите две победи на Мундијалот и синоќешното реми меѓу Словенија и Тунис, македонската репрезентација веќе обезбеди пласман во осминафиналето.

Вечерва следува дуелот против Шпанија во рамките на четвртото коло, а како што стојат работите, тој и не е толку важен за нашиот национален тим.

Тоа го потврди и крилото на нашата репрезентација, Дејан Манасков кој истакна дека мечот со Шпанија треба да биде тренинг пред дуелот со Исланд.

„Шпанија е огромен фаворит. Целта е ако можеме да успееме да добиеме еден од трите меча со европските репрезентации и да бидеме на третото место во групата. Шпанија е фаворит,а ние треба да се обидеме да одиграме меч без никаков притисок дека мора нешто да направиме. Да се надигруваме и едноставно да ни послужи како некаков тренинг, за тоа што не очекува во последното коло, против Исланд. Нема да биде воопшто лесно и против Исланд. Иако се без Палмарсон, имаат одличен тим“, вели Манасков.