Официјално: Лука Јовиќ е играч на Реал Мадрид!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Тоа што се најавуваше изминатите денови, денес доби официјална потврда – Лука Јовиќ е нов играч на Реал Мадрид.

Српскиот голгетер имаше фантастична сезона во дресот на Ајнтрахт Франкфурт и го привлече вниманието на многу европски гиганти, но Реал Мадрид успеа да ја победи конкуренцијата.

Реал и Ајнтрахт денес и официјално го потврдија трансферот, но не ги открија финансиските детали. Шпанските медиуми пренесуваат дека „кралевите“ за потписот на Јовиќ ќе платат помеѓу 60 и 70 милиони евра.

Јовиќ ќе потпише договор со „кралскиот“ клуб до 2025 година, според кој ќе заработува 4 милиони евра по сезона, плус бонуси.