Од парафински восок до купка со горчлива сол: 7 од најефикасните методи за домашен педикир

Од парафински восок до купка со горчлива сол: 7 од најефикасните методи за домашен педикир

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Време е за сандали! Само, за такво нешто ни требаат совршени, меки стапала. Ви откриваме 7 начини за ефикасен домашен педикир.

Задебелена, сува и испукана кожа на стапалата се јавува поради дехидрација на кожата на стапалата, носење неудобни чевли или притисок кој се создава на одреден дел од стапалото. Иако генерално не е болна, естетски, сувата кожа не е особено привлечна, па затоа се отстранува. А како да ја отстраните задебелената кожа на стапалата, дознајте во продолжение.

Ефикасен домашен педикир кој ја отстранува задебелената кожа на стапалата

1 Камен за потпетици

Тоа е природен магматичен камен (пемза) кој ефикасно ја отстранува задебелената кожа на стапалата. Потопете ги стапалата во топла вода и оставете ја кожата на стапалата да омекне 10 минути. Потоа, нежно движете го каменот со кружни движења над критичните точки. Проверете со рака колку кожа сте извадиле, за да не отстранувате премногу. Потоа нанесете масло или помрсна крема на нозете.

2. Парафински восок

Многу салони нудат педикир со парафински восок бидејќи длабоко ја хидрира и омекнува кожата. Растопете го восокот на температура од околу 50 степени. Восокот не треба да биде топол за да не се изгорите. Потопете ги стапалата во восок неколку пати, додека неколку слоеви не се залепат за стапалата. Кога восокот ќе се исуши, отстранете го. Мртвите клетки од кожата треба да се оттргнат заедно со восокот, оставајќи ја кожата мазна и мека.
Забелешка: Не користете парафински восок ако имате слаба циркулација, осип или отворена рана на стапалото и ако, поради дијабетична невропатија, не можете да го почувствувате тој дел од вашето тело.

3. Пилинг за стапала

Пилинг за стапала може да биде ефикасен домашен педикир. Има многу такви пилинг во продажба, но можете да направите и сами. Измешајте две лажици морска сол со една лажица маслиново (или бебешко) масло или сок од лимон. Нанесете на стапалата и втријте во кожата. Можете да користите и сунѓер. Исплакнете со топла вода и нанесете хидратантна крема или масло.

4. Пилинг од овесна каша

Задебелувањето на стапалата може да се отстрани и со лупење од овесна каша. Ќе ви требаат еднакви количини овесна каша и розова вода или млеко. Измешајте ги состојките додека не добиете паста. Смесата истријте ја со четка за заби и оставете ја да делува 20 до 30 минути. Исплакнете со млака вода и нанесете крема. За најдобар резултат, овој пилинг можете да го правите секој ден.

5. Бања со горчлива сол

Горчливата сол е кристална формација на магнезиум сулфат која помага да се отстранат мртвите клетки од кожата. Истурете половина чаша од оваа сол во сад со топла вода и натопете ги нозете. Оставете го да делува 20 минути. Можете да користите четка за заби или пемза за да го отстраните згуснувањето. Исплакнете со топла вода и нанесете крема.

6. Бања со оцет

Освен што ги омекнува стапалата, оцетот има и антигабично дејство, па затоа е добро средство за ефикасен домашен педикир. Истурете чаша јаболков оцет во легенот и натопете ги стапалата. Оставете да делува пет до десет нане, а потоа исплакнете и нанесете крем или масло.

7. „чорапи“ направени од пластични кеси

Тоа е многу популарен едночасовен третман за задебелена кожа на стапалата. Подмачкајте ги нозете со масло (маслиново, арган, кокос) или многу мрсна крема и „облечете“ пластични кеси, а потоа чорапи. Оставете го маслото да делува еден час, а потоа отстранете ги овие пластични чорапи. Вашата кожа ќе биде мека и хидрирана.