„Не за војна“, „Русија е против војната“ (снимки)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


На видеа кои се споделуваат на социјалните мрежи се гледа толпа луѓе кои се собраа во Санкт Петербург држат транспаренти „Русија е против војна“ и други пораки кои говорат против руската инвазија на Украина, пишува Business Insider.

До 22 часот по локално време, повеќе од 1.400 луѓе беа приведени во Русија на протестите во 51 град, но протестите продолжија, соопшти групата ОВД-Инфо. Најмалку 378 демонстранти се приведени во Санкт Петербург.

ОВД-Инфо наведува дека полицијата наводно ги тепала демонстрантите, односно употребила сила. Неколку стотици демонстранти биле уапсени и во Москва.