Најубавите бои за педикир 2024: Што е во тренд оваа сезона

Најубавите бои за педикир 2024: Што е во тренд оваа сезона

Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Крајно време е да се грижите за вашите стапала и ноктите. Размислете за најубавите бои за педикир во 2024 година ако сакате да бидете во тренд.

Ако не сте од оние луѓе кои редовно одат на педикир во текот на целата година, сега е крајно време да се грижите за вашите стапала. Наскоро ќе почнат горештините и нема да ги оставиме влечките и сандалите. Денеска сме подготвени на нашите стапала да им го дадеме целото внимание што го заслужуваат. Значи, ако размислувате да си направите педикир дома наместо да одите во салон, вие сте на вистинското место. Имаме одлични совети како да го направите тоа како професионалец.

Најубавите бои за педикир во 2024 година и како да ги негувате стапалата како професионалец

Подгответе ги стапалата и ноктите

Истурете неколку лажици морска сол, лажица сода бикарбона во леген исполнет со топла вода. Оставете ги стапалата потопени во бањата околу дваесет минути.

Пилинг

На влажни стапала нанесете аста ил крема за лупење (можете да ја направите и сами од маслиново масло, сол и сок од лимон). Добро исчистете ги стапалата и ноктите. А потоа измијте ги нозете и исушете ги со крпа.

Исечете ги и турпирајте ги ноктите

Намачкајте ги ноктите на нозете во посакуваната форма, а потоа нанесете масло за кутикулата околу плочката за нокти, оставете ја да отстои десет минути, а потоа турнете ја кутикулата назад со дрвен стап за кутикула.

Одмастете ги ноктите и нанесете лак

Добро исчистете ги ноктите за да не остане трага од масло на нив, а потоа нанесете лак и почекајте да се исуши. обавезно нанесете го горниот слој над неа.

Хидратација

Ова е основен чекор доколку сакате да имате убави и негувани стапала. Секојдневно нанесувајте хидратантна крема и тријте ги стапалата.

Кои бои се во мода оваа година

Бисерни нокти

Лакови за нокти во бисерно бели тонови создаваат брилијантен, софистициран и елегантен ефект на глазура. Покрај тоа, тие го подобруваат тенот и им даваат на нозете негуван изглед. Тоа е дискретен тон кој оди со апсолутно сите аутфити.

Тонови на земјата

Боите како гола, беж или камила се крунисани како кралеви на природноста и дискрецијата. Способни да се вклопат во нашата кожа, имаат суптилна елеганција, исклучително се разновидни и нивната неутралност ги прави погодни за сите прилики.

Путер жолта

Оваа пролет-лето 2024 година, најинтензивната жолта отстапи место на мека, мирна и вкусна боја на нокти која го отвори патот меѓу најдобрите тренди маникир. Станува збор за ‘путер нокти’, идеални за исончана кожа.

Корална боја

Нема лето во кое оваа нијанса на половина пат помеѓу црвената и портокаловата не е во тренд. Коралните лакови се весели, енергични и, ако не сте знаеле, имаат ефект против стареење.
Богат, длабок и гламурозен тон кој никогаш не излегува од мода.