8 причини зошто ви се потребни масти во исхраната

8 причини зошто ви се потребни масти во исхраната

Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Што и да мислевте до сега, знајте: потребни ви се масти во исхраната! Без нив, вашето тело страда.

Со децении, мастите во исхраната се во центарот на бројни дебати меѓу нутриционистите. Од диети со малку маснотии до демонизација на одредени видови липиди, бевме на ролеркостер со информации за оваа суштинска хранлива материја. Сепак, реалноста е дека мастите се од витално значење за нашето здравје и благосостојба, и време е да ја прославиме нивната суштинска улога во нашата секојдневна исхрана.

8 причини зошто ви се потребни масти во исхраната

Мастите даваат енергија

Мастите се гориво за телото (содржат 9 калории по грам, во споредба со 4 калории за јаглехидрати и протеини). Неопходен е умерен внес на масти бидејќи тие заситуваат, ја спречуваат депресијата и ги обновуваат ткивата.

Мастите ги штитат органите

Таканаречената висцерална маст ги опкружува и штити од оштетување виталните органи како што се срцето, црниот дроб, цревата и бубрезите.

Диететските масти помагаат во хормоналната рамнотежа

Тие се неопходни за производство на стероидни супстанции и нивниот недостаток доведува до неплодност или недостаток на сексуална желба. Во оваа смисла, есенцијалните масни киселини Омега 6 (линолеинска) и Омега 3 (алфа-линоленска) се многу важни. Тоа се масти кои мора да бидат во исхраната, бидејќи нашето тело не е способно да ги синтетизира. Треба да внесете помеѓу 12 и 22 g. дневно. Како да добиете влез? Со една рака ореви, 100 гр сардина или 1 лажица масло.

Мастите се грижат за здравјето на мозокот

60% од мозокот е дебел. За правилно функционирање, земете линолеинска киселина (им помага на мозочните клетки да растат и да се поврзат) и избегнувајте транс масти (оние модифицирани од индустријата) кои можат да го спречат правилното формирање на невронските мембрани. Прво ќе го најдете во растителни масла, природни јаткасти плодови, авокадо, семки и семки од сончоглед.

Диететските масти обезбедуваат апсорпција на витамини

Тие транспортираат, складираат и ја зголемуваат достапноста на витамини растворливи во масти. Поточно, витаминот А кој го штити видот и Д кој се грижи за имунолошкиот систем. Нивниот главен извор на исхрана? Масло од црн дроб на треска. Мастите исто така придонесуваат за асимилација на витаминот Е, присутен во маслиновото масло, житариците, јаткастите плодови и зеленчукот и К, кој ги зајакнува коските и обезбедува соодветна коагулација.

Го подобруваат крвниот притисок

Конзумирањето на омега 3 масни киселини, кои се наоѓаат во масните риби, школките и алгите, меѓу другите намирници, како дел од урамнотежена исхрана, помага да се контролира нивото на крвниот притисок.

Терморегулација

Под кожата има поткожно масно ткиво. Ова го спречува телото да губи топлина и го прави отпорно на нагли промени во температурата.

Мастите помагаат во заздравувањето

Липидите се дел од клеточните мембрани и придонесуваат за создавање на ново ткиво. Покрај тоа, витаминот А во мастите помага за обновување на мукозните мембрани и кожата и промовира отпорност на инфекции.