Најдобрите вежби со фитнес бенд за затегната фигура

Најдобрите вежби со фитнес бенд за затегната фигура

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Многу жени одамна се префрлија од вежбање во теретана на вежбање со ластици дома, бидејќи нивната ефикасност ги изненадува и најпребирливите љубители на фитнесот. За вас ги избравме најдобрите вежби со фитнес бенд кои ќе ви помогнат да го затегнете целото тело.

Одлична опција за одржување на телото во добра форма без да одите во теретана е вежбањето со фитнес бенд. Оваа спортска опрема помага да се обезбедат не само сила, туку и кардио вежби, додека не е потребен голем простор за изведување на вежбите. Во продолжение се најефективните вежби со ластик кои ќе ве доведат во топ форма.

Најдобрите вежби со фитнес бенд и како да ги изберете вистинските ленти

Фитнес бенд е еластична лента затворена во прстен. Претходно, овој спортски додаток беше направен само од гума и беше прилично крут. Денес, фитнес бендовите се направени од различни материјали, има дури и опции за ткаенина. Според степенот на отпор, се разликуваат следниве видови фитнес ленти:

до 5 кг – жолта, портокалова, светло зелена;
до 8 кг – светло црвена;
до 12 – сина, сина, темно зелена;
до 18 кг – темно сина и црвена;
над 19 кг – црна.
Има и други опции, затоа внимавајте на симболите кога купувате фитнес ластици во продавницата.

Придобивките од тренингот со фитнес ластици

Со овој спортски додаток можете да ги вежбате сите мускулни групи во вашиот дом. Фитнес ластиците заменуваат цел сет на опрема за вежбање и практично се нераскинливи. Предности на користење на фитнес бендови:

 • овозможи зголемување на оптоварувањето на мускулите користејќи го само отпорот на сопственото тело (без дополнителна тежина и опрема за вежбање);
 • зголемување на бројот на потрошени калории;
 • лесно заменете ги тегови од различни типови;
 • благодарение на различните степени на цврстина, тие ви овозможуваат лесно да го прилагодите товарот;
 • обезбедува можност за ефективна обука дома;
 • тие заземаат малку простор.

Доволно е да потрошите и до 40 минути дневно вежбање дома за да постигнете одлични резултати. Следниве вежби се најдобри за да го доведете вашето тело во ред и да го одржите во добра форма. За најдобар ефект, треба да направите 4 повторувања.

 1. Поставете лента за отпор над колената. Потпрете ги лактите на која било површина со соодветна висина (стол, софа, отоманска, кревет). Спуштете се на колена. Истегнете ја секоја нога назад 20 пати (видете го видеото).
 2. Вежбајте
  Застанете исправено, закачете го едниот крај од фитнес лентата под вашите стапала, а другиот крај држете го со двете раце. Сега наведнете се напред, грбот исправен, торзото надолу хоризонтално. Вратете се на почетната позиција. Повторете 30 пати на секоја нога.
 3. Вежбајте
  Повлечете ја лентата преку бутовите, веднаш над колената и клекнете надолу (рацете се потпираат на подот на ширината на рамената). Подигнете ја едната нога, свиткана во коленото и останете во оваа положба. Гледајте право напред, не ја навалувајте главата. Вратете ја ногата на почетната позиција. Повторете ја вежбата со другата нога. Повторете 20 пати (едната, а потоа другата нога).
 4. Вежбајте
  Легнете на грб со свиткани колена. Рацете се до телото. Поставете ја еластичната лента веднаш над коленото. Раширете ги нозете малку на страна. Повторете го ова 30 пати.