7 тајни на здрави грицки кои ќе ви помогнат да изгубите тежина

7 тајни на здрави грицки кои ќе ви помогнат да изгубите тежина

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Ви ги откриваме тајните на здравите грицки кои ќе ви помогнат брзо и лесно да се вратите на идеалната тежина. И да го зачувате вашето здравје.

Ако малку повнимателно ја анализираме нашата исхрана, обично не се главните оброци за кои можеме да обвинуваме за вишокот килограми. Грицките се тие што го предизвикуваат проблемот. А кој би можел да им одолее… Кога сме на работа или некаде брзаме, ни се спие, ни паѓа концентрацијата – речиси автоматски посегнуваме по грицките. Малку не залажува, за момент ни се крева енергија, но без долгорочен ефект. Па тогаш посегнуваме по „нова доза“. Сепак, решавањето на овој проблем е многу лесен.

Кои се тајните на здравите закуски?

Некои луѓе сметаат дека грицките воопшто не се неопходни. Но, во реалноста, тие помагаат да се чувствуваме сити и енергични помеѓу оброците. Урамнотежената исхрана треба да содржи пет оброци: три главни оброци и две закуски. Грицките помагаат да се контролира гладот, да се одржува нивото на гликоза во крвта и да се додаде разновидност во вашата исхрана. Сепак, не сите закуски се здрави. Затоа следете ги овие правила:

 1. Внимавајте на големината на вашата порција
  Главната цел на ужината е да обезбеди чувство на ситост за да се избегне прејадување за време на главните оброци. Затоа, енергетската вредност на закуската треба да биде само 100-200 kcal. На пример, просечна банана содржи 132 kcal, јаболко – 47 kcal, 30 грама бадеми – 173 kcal и протеинска лента без шеќер – 200 kcal.
 2. Планирајте ја вашата ужина однапред
  Без разлика дали сте на диета, само останувате во форма или го следите вашето здравје, важно е да го знаете индивидуалниот внес на калории и да се придржувате до него. Тешко е да го направите тоа кога не ги планирате вашите закуски однапред. Потоа посегнувате по сè што ќе видите – и тоа често не е здрава работа.
 3. Секогаш имајте здрава ужина со вас
  Кога штрајкува гладот, ние повеќе не сме склони да избираме здрава храна, туку се трудиме да добиеме доволно од она што го гледаме. Затоа мора да се погрижите дома или на вашето биро да нема вообичаени чоколади и слатки, туку шипки без шеќер, јаткасти плодови, овошје…
 4. Изберете закуска без шеќер или бело брашно
  Пецива, лепчиња, колачи, слатки, чипс се висококалорична храна која само за кратко може да го задоволи гладот. Но затоа се натрупуваат килограми…
 5. Додека јадете, не гледајте телевизија и не скролувајте по телефонот!
  За време на секој оброк – а грицките не се исклучок – треба да го правите токму тоа. Ако додека јадете слушате вести, скролувате низ социјалните мрежи или гледате серија, ќе јадете двојно повеќе храна од потребното.
 6. Направете ја ужината разновидна
  Кога се придржуваме до принципот на разновидна исхрана, нашето тело ги добива сите потребни хранливи материи. Освен тоа, монотоната диета брзо станува здодевна и брзо се враќаме на омилените чоколадни плочки или брзата храна. Но, изборот на здрави опции е всушност огромен – протеински барови и колачиња без шеќер, јаткасти плодови, зеленчук, овошје, салати, сендвичи со леб од цели зрна, темно чоколадо без шеќер.
 7. Следете го квалитетот и составот
  На полиците на продавниците често има производи со скриен шеќер кои се штетни за организмот. Скриениот шеќер може да има различни имиња: концентриран овошен сок, декстроза, малтоза, меласа, инвертен шеќер, фруктоза и многу други. А потоа има засилувачи на вкус. Ако ги консумирате овие производи секој ден, не е ни чудо што имате прекумерна тежина.