Најдобрите начини да се ослободите од црните точки на вашите раце


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Сите имаме досадни влакна на рацете, без исклучок! Ако ги прифативте, тогаш – благослов за вас. Но, ако (како нас) не сте, ајде заедно да ги дознаеме најдобрите начини да се ослободите од восокот за раце.

Сите жени имаат влакна на рацете и тоа е научен и емпириски факт. Исто како влакната на нозете, препоните, лицето, пазувите… Има само еден проблем – овие на рацете, исто како и влакната на лицето, се видливи цела година!

Факт е дека косата е природна работа и нема потреба да се срамите поради тоа. Затоа – браво за сите оние жени кои воопшто не се грижат за своите алки. Од друга страна, сосема е во ред да сакате тие досадни влакна да исчезнат. Ако мазната кожа на рацете ве исполнува со самодоверба, тогаш напред – да се ослободиме од влакната.
Кај некои од нас, оние кои добија генетска лотарија, влакната на рацете ни се меки и лесни, забележливи само при силна сончева светлина. Некои други, вклучително и потписникот на овие редови, имаа многу помалку среќа. Секојдневно се соочуваме со очигледни темни влакна на рацете, чиј број само се зголемува како што старееме, а количината на естроген се намалува. Ако сакаме женствени, мазни раце, единствениот начин за нас е да ги отстраниме калусите на рацете.
И тој пат не е лесен!

Најдобрите начини за отстранување на црните точки на рацете

Бричење на рацете

Ако некогаш сте се избричиле, без разлика дали сте ги бричеле нозете или рацете, сте забележале дека вашата кожа останува мазна само неколку дена. И тогаш влакната почнуваат да пукаат и влегувате во фаза каде што вашата кожа изгледа како гуска. После тоа се појавуваат самите влакна, прилично остри и многу брзо видливи.
Можните вродени влакна – можни се при бричење на кој било дел од телото – се позабележливи само на рацете.
Сува кожа – кога ја бричиме кожата, отстрануваме мал слој од самата кожа, а под неа останува незаштитен дел од епидермисот. Кожата која не е хидрирана реагира со лупење и чешање

Како да се неутрализираат овие последици?

Користете пилинг – тоа треба да се направи пред бричење, бидејќи ги отстранува мртвите клетки од кожата и ги ослободува вродените и скриените влакна.
Навлажнете ја кожата – пред да го отстраните слаломот на рацете со пена за бричење, а потоа со хидратантна крема, масло или гел
Користете го бричот правилно – за да го минимизирате оштетувањето на кожата, треба да ги бричите рацете од подлактиците до зглобовите – и секогаш во согласност со растот на влакната.

Депилација на раце

Ова е убедливо најчестиот начин за отстранување на калуси од рацете. Дава одличен резултат, остава мазни раце, а резултатот трае неколку недели. Сепак, исто како и кај мојата – најголемиот недостаток на депилацијата е тоа што е болна. Во исто време, кожата на рацете често е дури и почувствителна од кожата на нозете, па можно е да завршите со црвенило. Внимавајте добро да ја нахраните кожата на рацете по депилацијата за да избегнете оштетување.

Епилација на раце

Епилацијата стана популарна како алтернатива за бричење, бидејќи е достапна дома и е релативно евтина. Но, класичен депилатор кој вади влакна од коренот е прилично болен уред. Можете прво да ја испарите кожата за да ги отворите порите и да ја олесните епилацијата или можете да нанесете ладни облоги по постапката – факт е дека ви треба малку време да се навикнете на епилација. Кога ќе успеете, ќе ги почувствувате сите придобивки од епилацијата: резултатот е привремен, но трае со недели, а можете да ги одржувате рацете мазни сами, дома. Исто така, факт број 2 е дека епилацијата малку ги истенчува влакната.

Ласерско отстранување на бенки на рацете

Ласерското отстранување на влакна не боли, а неговиот резултат најчесто е доста долг, а кога професионално се прави тоа може да биде доживотно. Нејзиниот главен недостаток е тоа што чини. Ласерски епилатор за домашна употреба чини колку просечна плата, а професионалните третмани чинат уште повеќе. Но, штом ќе се справите со тоа, најверојатно ќе бидете задоволни кога ќе стигнете до крајот на третманот.

Ласерското отстранување на влакна користи импулсна светлина за да го оневозможи фоликулот на косата, што искрено звучи страшно, но навистина не е. Ласерското отстранување на влакна е постојан метод за намалување на влакната кој е безбеден за употреба на лицето, како и на телото. Растечката коса секој пат ќе биде потенка и полесна.

Депилација со шеќер

Ова е сестра на депилацијата. Како и депилацијата, ги отстранува влакната од коренот, но за таа цел користи шеќерна паста. Оние кои претпочитаат депилација со шеќер често наведуваат дека тоа е природен начин за отстранување на влакната, дека е понежна за чувствителна кожа од депилацијата. Резултатите траат од 4 до 6 недели.

Сесија за електролиза

Овој метод има најдобри резултати и е единствениот кој се смета за траен метод за отстранување на влакна. Со помош на електрична струја, козметичарот ја отстранува косата едно влакно со помош на сонда или електрода.