Мурињо призна: Меси ме направи подобар тренер!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


После толку години ривалство со Лионел Меси, сепак Жозе Мурињо призна дека Аргентинецот придонел во неговиот развој и направил да стане подобар тренер.

Мурињо истекна дека неговото искуство во Реал Мадрид било најдоброро во неговата кариера бидејќи наспороти себе ја имаше можната Барселона, а имаше за задача да ја победи.

Токму тоа придонело тој дополнително да се развие како тренер, но и како човек.

„Лео ме направи подобар тренер. Тој никогаш не беше дел од мојот тим, но многу пати сум играл против него. Припремајќи се за натпреварите против него јас станав подобар тренер. Се развивав бидејќи требаше да го спремам мојот тим да се справи со него“, изјави Мурињо.