Голем застој кај Плетвар: Дивее страшен пожар (ФОТО)


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


На планинскиот превој Плетвар кај Прилеп има голем сообраќаен застој, реагираат граѓаните на социјалните мрежи.

Причина за тоа е голем пожар кој гopи пред каменоломот под Плетвар, во непосредна близина на селото Тројаци, а засега не е познато колкава површина е зафатена.

Порталот Маркукуле објави фотографиите кои ги добиле од возачите, кои сведочат дека движењето по патот е како во xopop филм.

Граѓаните по социјалните мрежи бараат интервенција со авиони за гаснење на пожарот.

Од 15:40 часот, сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман е во прекин во двата правци, поради шумски пожар над каменоломот Превој – Плетвар, атар на с.Тројаци кон с.Топлица, информираа од АМСМ

Фото: Маркукуле