Мурињо: Чекорот од осмина во четврт финале е најважниот во ЛШ!

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо истакна дека очекува тешки натпревари со Севиља во осминафиналето и ја посочи оваа фаза како клучна во турнирот.

„Јас сум мирен, мечот е важен но мислам дека треба да бги контролираме емоциите. Тешко е да се игра против Севиља бидејќи има турнирски тим и многу се успешни кога се елиминациите во прашање. И порано сум кажувал дека секој што ќе стигне до четвртфиналето веќе има шанси да го освои турнирот. Затоа мислам дека чекорот од осминафинале кон четвртфинале е многу важен“, истакна Мурињо.

„Не мислам дека против Севиља можеш да постигнеш многу голови. Севиља е тим кој обожава да игра Куп натпреварувања, а сега мотивацијата ќе им биде на максимум“, додаде Португалецот.