Масло од лешник за нега на кожата

Масло од лешник за нега на кожата

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Освен што се вашата омилена здрава ужина, лешниците имаат и многу други позитивни страни.

Имено, маслото од лешник е познато по тоа што ја штити кожата, ја зголемува хидратацијата и ги елиминира знаците на стареење. Содржи витамини, минерали, масни киселини и протеини кои го подобруваат квалитетот на кожата. Со консумирање на лешници, како и локално нанесување на неговото масло, можете да и обезбедите на вашата кожа бројни придобивки.

Што е масло од лешник?

Маслото од лешник се извлекува од јадрата од лешник, која содржи околу 60% масло. За да се добие најздравиот тип на масло, се користи методот на ладно цедење. Ова масло станува се попопуларно во козметичката индустрија, поради неговите бројни позитивни ефекти врз кожата. Маслото од лешник е масло со малку маснотии познато по своите навлажнувачки својства. Има слична содржина на масни киселини како и маслиновото масло, со високо ниво на олеинска киселина.

Придобивки од маслото од лешник:

Делува како средство за обновување на кожата. Маслото од лешник ја навлажнува кожата бидејќи содржи голема количина на масни киселини кои ја прават одличен навлажнувач за лицето.

Нанесено на лицето, формира заштитна бариера и го спречува лицето да се исуши.

Маслото од лешник може да ја зголеми ефикасноста на другите навлажнувачи за нега на кожата. Содржи фосфолипиди кои обезбедуваат долготрајно чувство на хидратација.

Тоа е ефикасено за лекување на сува кожа поради неговите емулзиски својства.

Може да се користи во третмани за подмладување на кожата, кога лицето треба да ја врати еластичноста и да и помогне на кожата да заздрави.

Маслото од лешник е природен УВ филтер за заштита на кожата од сончевите зраци.

Луѓето со мрсна кожа можат да користат и масло од лешник за нега на кожата, бидејќи спаѓа во категоријата на немрсни масла.

Тоа помага да се елиминира вишокот маснотии од лицето и да се спречат акните.

Маслото од лешник содржи витамини и есенцијални масни киселини кои го подобруваат производството на колаген.

Ја смирува и стимулира кожата, делувајќи истовремено и како средство за дезинфекција.

Тоа е многу ефикасено во смирување на болки во мускулите и дава моментално чувство на релаксација.

Маслото од лешник го промовира здравјето на кожата, ги отстранува бактериите од лицето и го промовира растот на пробиотските бактерии. Овие бактерии се одговорни за одложување на процесот на стареење на кожата.

Употреба на масло од лешник

Пред сè, треба да го користите вашето чистење на лицето за да создадете основа за користење на масло од лешник. Кога ќе завршите со нежна масажа, миење и сушење на лицето, земете помал туфлер и натопете го во топла вода. Внимавајте водата да не е премногу топла за вашето лице. Ставете го на лицето и држете го околу 5 минути. Топлата вода ќе ги отвори порите на вашето лице. Потоа нанесете мала количина масло од лешник на лицето и втријте го во кожата со кружни движења. Оставете да делува околу 15 минути, а потоа исплакнете го и избришете го лицето со чиста крпа.