Ефектите на стресот врз телото: од вашиот мозок до стомакот

Ефектите на стресот врз телото: од вашиот мозок до стомакот

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


За среќа, има многу што можете да направите за да го намалите стресот и неговото влијание врз вашиот живот.

Стресот се случува кога сте запознаени со предизвик или побарувачка во животот, што резултира со физичка или емоционална напнатост.

И покрај тоа што секој доживува стрес, тој сепак може да биде штетен за вашето здравје доколку се појави подолг период. Еве како стресот може да влијае на вашето здравје – и што можете да направите за тоа.

Што е стрес?

Стресот е вашата емоционална и физичка реакција на предизвик или барање. Надбубрежните жлезди потоа исфрлаат хормони, како што се кортизол и адреналин, кои можат да се зголемат:

 • Внимание
 • Крвен притисок
 • Шеќер во крвта
 • Дишење
 • Пулс
 • Мускулна напнатост
 • Потење

Краткорочниот или акутен стрес исчезнува брзо, како на пример кога се расправате со некого или бегате од пожар во куќа.

Што му прави хроничниот стрес на вашето тело?

Вашиот стрес е хроничен ако е константен и продолжува со недели, па дури и подолго. Кога вашиот стрес трае многу подолго, како кога имате финансиски тешкотии, вашето тело продолжува да останува во будна, реактивна состојба, а тоа доведува до психолошки и физички симптоми.

Појава на астма

Стресот и силните емоции се познати предизвикувачи на астма. Ако имате астма, можно е овие емоции и стрес да ги влошат вашите симптоми. Тоа е затоа што стресот влијае на вашето дишење – дури и ако немате астма. Вашите мускули може да се затегнат, а фреквенцијата на дишење може да се зголеми.

Внимателно дишење може да помогне да се намали стресот. Ако сакате да пробате внимателно дишење, еве ги чекорите:

Дишете низ носот и полека издишувајте низ устата.

Вдишете седум секунди, задржете го здивот седум секунди, а потоа издишете седум секунди.

Фокусирајте се на вашето дишење и оставете ги другите мисли.

Повторете го ова три пати.

Гастроинтестинални проблеми

Кога сте под стрес или вознемирени, ослободените хормони може да го попречат варењето што може да предизвика голем број гастроинтестинални (ГИ) проблеми како:

 • Запек
 • Дијареа
 • Варење
 • Губење на апетит
 • Гадење
 • Пептични улкуси
 • Грчеви во стомакот

Особено, синдромот на нервозно дебело црево, или IBS, кој се карактеризира со болка и напади на запек и дијареа, се смета дека делумно е поттикнат од стресот.

Губење на косата

Губење на косата може да се случи по стресен период во вашиот живот. Без разлика дали станува збор за развод или смрт на некој близок, косата може да ви падне поради стрес. Кога стресот ќе се намали, вашата коса ќе престане да опаѓа. Можеби ќе бидат потребни некаде од шест до девет месеци за вашата коса повторно да порасне до нејзиниот нормален волумен.

Стресот и анксиозноста можат да придонесат и за нарушување наречено трихотиломанија, во кое луѓето постојано ја вадат косата. Луѓето кои ја имаат оваа состојба често известуваат дека доживуваат стрес пред да ја вадат косата. Третманот за трихотиломанија може да вклучува лекови, когнитивна бихејвиорална терапија и обука за враќање навики – идентификување на навиките и работа за нивна промена преку свесност и социјална поддршка.

Проблеми со срцето

Почетниот кардиоваскуларен одговор на вашето тело на стрес е зголемување на отчукувањата на срцето. Постојаниот стрес го зголемува вашиот крвен притисок со зголемување на стегањето на крвните садови. Ова го зголемува ризикот од кардиоваскуларни проблеми како хипертензија, висок холестерол и срцев удар.

На пример, многу луѓе се под стрес поради работата – 10% до 40% од луѓето кои се вработени доживуваат стрес поврзан со работата, а 33% од овие луѓе доживуваат тежок хроничен стрес. Луѓето кои доживуваат стрес од работата имаат поголема веројатност да развијат кардиоваскуларни болести.

Луѓето со работа под висок стрес имаат 22% поголем ризик од мозочен удар од оние со работа со низок стрес. Работите со висок стрес се дефинираат како работни места кои се психолошки напорни – ментален товар, оптоварување на координацијата и временски притисок. Дополнително, луѓето доживуваат стрес кога имаат помала контрола врз нивните работни места и колку напорно се очекува од нив да работат.

Одредени однесувања и фактори може да го зголемат ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар. Стресот може да ја наведе личноста да се вклучи во овие однесувања, како што се:

 • Недостаток на физичка активност
 • Не земајќи лекови како што е пропишано
 • Прејадување
 • Пушењето
 • Нездрава исхрана

Хроничниот стрес може да има негативно влијание врз менталното здравје и високиот крвен притисок, кои се фактори кои можат да доведат до зголемен ризик од срцеви заболувања и мозочен удар.

За да избегнете проблеми со срцето поврзани со стресот, обидете се со здрав начин на живот кој може да вклучува:

Јадете помалку сол, заситени масти и додаден шеќер

Јадење на растителна исхрана со многу овошје, зеленчук и цели зрна

Снимајте најмалку 150 минути вежбање со умерен интензитет секоја недела

Да се откажете од пушењето ако сте пушач

Замена на вода за слатки пијалоци

Обидете се да го намалите стресот во вашиот живот со идентификување на изворите на стрес и работејќи на решенија за управување со нив, без разлика дали тоа значи да одвоите време од работа. Кога е потребно или поминувате повеќе време со вашето семејство или пријатели. Можете исто така да вежбате внимателност и медитација.

Главоболки

Стресот може да ве остави со тензиска главоболка или мигрена, или за време на стресот или во периодот на „опуштање“ потоа.

Тензичните главоболки се најчестиот тип на главоболка. Тие обично се чувствуваат како „некој да ви ја стиска главата“ и се појавуваат во пределот на главата, скалпот или вратот. Стресот исто така ги затегнува вашите мускули, па може да ја влоши и онака лошата главоболка.

Иако можете да ја лекувате главоболката со лекови, можете да најдете и начини за лекување на стресот што ја предизвикува. Ова може да вклучува заштита од главоболка на вашиот дом или менување на вашата исхрана и начин на живот. Можете исто така да користите техники за релаксација или управување со стрес кои може да вклучуваат:

 • Акупунктура
 • Биофидбек
 • Когнитивни бихејвиорални повратни информации
 • Мраз или топли пакувања
 • Масажа
 • Внимателна медитација

Вежбањето исто така може да ви помогне да се справите со стресот – може да помогне со релаксација, самодоверба и анксиозност. Обидете се со кардио, тренинг со тегови, јога или рекреативни спортови, како кошарка или одбојка.

Висок шеќер во крвта

Познато е дека стресот го зголемува шеќерот во крвта, а ако имате дијабетес тип 2, може да откриете дека шеќерот во крвта ви е повисок кога сте под стрес.

Стресот може да резултира со покачени нивоа на кортизол и гликоза, како и зголемена отпорност на инсулин.

Во една студија, субјектите кои доживеале високи нивоа на стрес имале помала веројатност да се придржуваат до модификациите на животниот стил, како што се вежбањето и промените во исхраната, за третман на дијабетес.

Зголемен апетит

Ако доживеете стрес кој трае само кратко, вашиот апетит може да биде низок. Меѓутоа, кога сте под стрес подолго време, вашето тело произведува кортизол, хормон кој го зголемува вашиот апетит и ве наведува да консумирате храна богата со шеќер и масти. Јадењето храна која е богата со шеќер и заситени масти може да доведе до зголемување на телесната тежина .

Дополнително, кога чувствувате дека вашиот стрес е висок и ја поврзувате храната со позитивни емоции, може да јадете повеќе отколку што би јаделе доколку не сте под стрес или доколку не правите нездрав избор на храна – исто така наречен стрес или емоционално јадење.

Клучот е да ги знаете вашите предизвикувачи и да бидете подготвени кога најверојатно ќе дојде стресот. Ова значи да се снабдите со добро избалансирани грицки со висока содржина на протеини и здрави масти. Избегнувајте закуски богати со заситени масти и шеќер. Дополнително, вежбањето може да помогне да се контролира стресот и да се подобри вашето целокупно здравје.

Несоница

Стресот може да предизвика хипервозбуда, биолошка состојба во која луѓето не се чувствуваат поспани. Несоницата – нарушување на спиењето во кое личноста има постојани проблеми да заспие и да остане во сон – најчесто произлегува од стресот.

Додека големите стресни настани може да предизвикаат несоница која поминува откако стресот ќе заврши, долготрајната изложеност на хроничен стрес може да го наруши сонот и да придонесе за нарушувања на спиењето.

Фокусирајте се на здрав сон и хигиена на спиење – направете ја вашата околина погодна за добар ноќен одмор. Можете да го направите ова со:

Избегнувајте алкохолни пијалоци, големи оброци и пијалоци пред спиење

Избегнувајте кофеин, особено подоцна во текот на денот

Ослободување од одвлекување на вниманието – звуци, силни светла или ТВ

Одење во кревет и будење во исто време секој ден

Одржување на температурата во вашата спална соба ладна

Можете исто така да пробате јога или друга активност за уништување на стресот во текот на денот или когнитивно-бихејвиорална терапија за да ја ослободите секоја анксиозност заедно со вашата несоница и стрес.

Проблеми со меморијата и учењето

Врската помеѓу меморијата и стресот сè уште не е целосно јасна, но истражувачите веруваат дека стресот влијае на учењето и меморијата, особено во амбиент во училница.

Стресните настани се многу чести во образовниот амбиент, и за учениците и за наставниците, поради испити, евалуации и рокови. Стресот во врска со образованието влијае на учењето и меморијата. Сепак, не е јасно дали ова е позитивно или негативно влијание. Стресот може да ја подобри меморијата, додека во други случаи ја нарушува меморијата.

Не е јасно колку долго траат ефектите на стресот врз меморијата и кога меморијата станува нарушена. Исто така, не е познато дали овие оштетувања зависат од видовите и интензитетите на стресните фактори.

За жал, нема доволно истражувања за да им се дадат препораки на учениците и наставниците за ограничување на стресот во нивните животи. Сепак, секој што доживува стрес може да има корист од редовно вежбање, доволно спиење, медитација и избегнување на кофеин.

Прашања за извршување на работата

Животот носи многу стресови, а работата може да биде уште едно место каде што се справувате со стресот. Стресот на работното место може да го надополни секој друг стрес што го чувствувате.

Вработените може да доживеат намалена продуктивност како резултат на стрес, како и помало задоволство од работата или помала мотивација во училницата.

Не постои универзално решение за овој вид на стрес – секој бизнис, организација или индустрија треба да има стратегија за управување со стресот единствена за неговата околина. Целта треба да биде што е можно повеќе да се намали стресот на работното место.

Едно решение е да побарате од вашиот работодавец да понуди обука за управување со стресот, која може да одговори на стресните фактори ширум компанијата како слаба заедница Намален сексуален нагон

Вашата состојба на умот влијае на вашата сексуална желба – тоа значи дека стресот, меѓу другото, всушност може да го намали вашиот сексуален нагон. Високите нивоа на стрес се поврзани со пониски нивоа на сексуална возбуда. Ова се припишува и на психолошките и на хормоналните фактори забележани кај луѓето кои доживуваат хроничен стрес.

Сексуалната дисфункција може да има други причини, како што се дијабетес тип 2 и висок крвен притисок, па затоа е важно да разговарате со вашиот лекар на здравствена заштита, но намалувањето и управувањето со стресот често може да ги промени работите.

Проблеми со кожата

Стресот може да ги влоши проблемите или нарушувањата на кожата. Поточно, стресот има влијание врз акните. Самиот стрес не може да предизвика акни, но може да ги влоши симптомите на акни. Кога стресот ви се засилува, сериозноста на акните се зголемува.

Стресот исто така може да ја влоши псоријазата. Многу лекари почнуваат да инкорпорираат техники за управување со стресот, како што се биофидбек и медитација во нивните програми за третман на псоријаза.

Како да управувате со вашиот стрес

Иако постојат многу различни начини на кои стресот може да влијае на вашиот ум и вашето тело, постојат начини да го намалите и управувате стресот. Вие само треба да откриете што е правилно за вас. Еве неколку совети за долгорочно управување со стресот:

Вежбајте редовно. Повеќето возрасни треба да имаат за цел да имаат 150 минути физичка активност секоја недела.

Обидете се со релаксирачка активност како медитација, јога или вежби за релаксација на мускулите.

Погрижете се да спиете доволно секоја вечер. На повеќето возрасни луѓе им требаат најмалку седум часа сон секоја вечер.

Избегнувајте конзумирање пијалоци и храна со кофеин.

Работете на вашите вештини за управување со времето. Одлучете кои задачи треба да се направат и кои задачи може да чекаат.

Обратете се до вашите пријатели и семејството за поддршка.

Брз преглед

Животот може да биде стресен. Повеќето луѓе доживуваат периоди на стрес во текот на нивниот живот. Ако искусите хроничен стрес, вашето тело и целокупната благосостојба се засегнати, но тоа може да не резултира со симптоми. За среќа, постојат многу начини за управување со стресот.

Обидете се да ги разберете вашите предизвикувачи и да најдете начини да ги отстраните или намалите тие предизвикувачи. Ако ви е тешко сами да управувате со стресот, обратете се кај вашиот лекар за поддршка