Маск преку анкета ги праша корисниците дали треба да се повлече од директорската позиција во Твитер


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Новиот сопственик на социјалната платформа Твитер, Илон Маск, објави анкета на споменатата мрежа во која ги прашува корисниците дали треба да се повлече од функцијата извршен директор на Твитер. Маск побара од луѓето да гласаат и рече дека ќе се држи до резултатите од анкетите.

Во неколку објави по анкетата, Маск сугерираше дека е сериозен да се повлече од функцијата шеф на компанијата, но дека не е јасно каква ќе биде иднината на Твитер потоа.

„Како што вели поговорката, внимавајте што посакувате затоа што може да ви се оствари“, напиша Маск на Твитер. Тој ја објави анкетата синоќа и одговорот „да“ победи со 58 отсто од гласовите.

Откако го купи Твитер за 44 милијарди долари и ја презеде функцијата извршен директор на крајот на октомври, Маск отскокнува од една контроверзија во друга. Штом ја презеде компанијата, Маск отпушти неколку врвни директори и околу половина од вработените на Твитер.

Потоа на преостанатите работници им постави ултиматум дека „мора да работат многу напорно или да си заминат“. После тоа, уште илјада вработени го напуштија Твитер. Маск ги отпушти и вработените кои отворено не се согласуваа со него и јавно ги прозва поранешните вработени кои беа вклучени во тешки дискусии за умереноста на Твитер.