Lenovo спрема нов „ѕвер од гејмерски смартфон“


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Извесно време кружат гласините дека технолошкиот производител Lenovo планира да се придружи на интересната серија „гејмерски“ смартфони, а сега нова најава открива дека можеби сме близу до премиерата нивниот „гејмерски ѕвер“.

Во серијата објавувања на социјалната мрежа „Веибо“, Lenovo се пофали дека новиот телефон ќе достигне над 600.000 поени во AnTuTu, што ќе биде нов рекорд.

Поради мотото „Game On“ што ја придружува објавата, сметаме дека станува збор само за смартфон за игри, а не за стандарден предводник. Очекуваме многу повеќе додатоци во однос на хардверот, така што телефонот ќе работи добро под оптоварување, што, исто така, ќе резултира со висок резултат на AnTuTu. Lenovo потврди дека уредот ќе работи со најновиот чипсет Snapdragon 865 со 5G модем.

Прелиминарните очекувања се дека телефонот ќе дојде со името Lenovo Legion, кој ќе го прошири своето присуство во гејмерската ниша на паметните телефони, слични на Asus и Xiaomi.