Легенда: Икер Касиљас е нов рекордер во Европа!


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Неговиот Порто не се пласираше во четвртфиналето од Лигата на шампиони, но Икер Касиљас испиша нова страница во фудбалската историја.

Легендарниот голман стигна до својот 175-ти настап во европските купови и на тој начин стана нов рекордер.

Касиљас на првото мето на вечната листа го претекна легендарниот капитен на Милан, Паоло Малдини. Тој во дресот на Реал забележа 157 настапи, а во 2015 година да се пресели во Порто и продолжи да биде редовен актер на европска сцена.

Малдини сега е на второто место со 174 настапи, трет е Чави со 173, а во првите десет се уште Сидорф, Раул, Занети, Гигс, Реина, Карагер и Буфон.