Лаванда против стрес и несоница – еве зошто, еве како


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓Лавандата вообичаено се користи во производството на парфеми и козметика, во фитотерапијата, како и во кулинарството. 

Сушените цветови од оваа ароматична билка создржат есенцијално масло богато со линалол и линалил ацетат.

Благодарение на нејзиното смирувачко дејство, лавандата често се користи кај лошиот сон, несоницата, нервозата, анксиозноста, па дури и депресијата.

Лавандата исто така има помага и за грчеви во цревата, дијареја, и некои други гастроинтестинални заболувања кои се јавуваат за време на стресот.

Оваа билка исто така ги намалува нападите на кашлица и помага за искашлување при бронхитис.

Лавандата се користи и за ублажување на мигрената и тензичните главоболки.

Вдишувањето на мирис од лаванда околу 10 до 15 минути ги намалува болките во главата.