Лапсус на годината: За НБА легендата Југославија е фаворит на Олимписките игри во Токио!


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Многу често Американците не се загрижени за она што се случува во останатиот дел од светот, а доказ за тоа е и последната изјава на поранешната легенда на ЛА Лејкерс, Бајрон Скот.

За Скот Југославија оваа година е помеѓу фаворитите на Олимписките игри.

„Франција ќе биде одлична, Југославија секгоаш има добар тим, тука е Русија. На секој турнир има некоја екипа која е изненадување, оваа година според мене тоа може да биде Кина. Кога е златото во прашање, САД се апсолутни фаворити“.

Освен што огромен лапсус му е тоа што Југославија веќе не постои, Русија и Кина воопшто не се пласирани на турнирот во Токио. Скот во кариерата освои три шампионски титули, а беше и тренер на Лејкерси.