Крај на една блескава кариера: Рибери оди во пензија


1/8 финале на СП: Мегваер пак е главна тема - 15 ден ↓↓↓Легендарниот француски фудбалер, Франк Рибери одлучи дефинитивно да стави крај на кариерата.

Рибери се уште е член на Салернитана и има договор до јуни, но сепак одлучи да го раскине договорот и да стави крај на кариерата.

39-годишниот Французин блесна во Марсеј, а својата афирмација ја доживеа во Баерн Минхен каде освои се што можеше да се освои.

Потоа се одлучи на авантура во Италија каде настапуваше за Фиорентина, а минатата сезона за Салернитана.

Рибери ќе биде запаметен и по неговото лице со лузна кое го одбележа неговиот живот, а за француската репрезентација одигра 81 меч.