Кога Роналдо имаше 13 години и беше само обично дете


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Снимка од настапот на тогаш 13-годишниот Кристиано Роналдо во култната португалска детска серија „Лекција на Тонекас“ стана актуелен хит на социјалните мрежи.

Омилената хумористична серија од 90-тите години имала авантури во основно училиште, а главни ликови биле професорот и Тонекас, паметен, но мрзлив ученик, кого наставникот се обидува да го научи нешто.

Ученикот во основно училиште го играл славниот актер Луис Алелуја, тогаш над 35 годишен.

Токму тој бил одговорен за пронаоѓање и објавување на снимката, која веднаш стана вирална. Алелуја на времето препознал анонимно дете, а денес еден од најпознатите луѓе на светот.

Тој видеото го објавил на Инстаграм, а на него го открил и Нелсон Переира, денес тренерски голман на Спортинг Лисабон. Токму овој клуб е одговорен за Роналдо кој глуми на часовите на Тонекас.

Во една епизода од серијата од 1998 година, учениците ги глумат играчите од младинската школа на Спортинг, вклучувајќи го и 13-годишниот Роналдо, кој дошол во Лисабон само една година порано од неговиот роден остров Мадеира.

Снимката има шармантна патина од 90-тите години, како и смешни обиди на младите фудбалери, вклучувајќи го и Роналдо, поради што стана голем хит во Португалија веднаш по објавувањето.