Кинески хакери украле 60.000 мејлови од американскиот Стејт Департмент


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Претставник на американскиот Сенат изјави за британски медиуми дека кинеските хакери успеале да украдат околу 60.000 мејлови од американскиот Стејт департмент.

На почетокот на оваа година, кинески хакери веќе извршија слични напади и ја урнаа платформата за е-пошта на Мајкрософт.

Овој пат, хакерите стигнаа до околу 60 илјади електронски пораки и тие беа украдени од десет различни сметки на Стејт департментот. Овој случај дополнително предизвика тензии меѓу Кина и Соединетите Американски Држави, при што официјален Пекинг негираше дека има некаква врска со овие акции.

-Мораме да ја зајакнеме нашата одбрана од вакви и слични сајбер напади. Такво нешто не смее да се случи во иднина, изјави во оваа прилика сенаторот Ерик Шмит.