Калчото се врати: Клубовите од Серија А потрошија рекордна сума!


1/8 финале на СП: Мегваер пак е главна тема - 15 ден ↓↓↓Љубителите на најважната споредна работа на светот со нетрпение го очекуваат почетокот на новата сезона, а многумина сметаат дека Серија А оваа сезона ќе биде исклучително интересна.

Почетокот на сезоната најмногу се чека поради Кристиано Роналдо кој денес би требало да дебитира во дресот на Јувентус против Киево во Верона.

Преодниот рок на Апенините е завршен, а Италијанците ова лето потрошија повеќе од колку што се очекуваше. Клубовите од Италија во овој преоден рок на нови фудбалери потрошија рекордни 1.15 милијарди евра и на листата пред нив се само англиските клубови кои потрошија 1.5 милијарди евра.

Италијанците трета година по ред се втори најголеми трошации после Англичаните, а тоа е доказ дека се враќаат на самиот врв на европскиот фудбал. Најмногу потроши Јувентус, кој за засилувања даде точно 250 милиони евра, а скоро половина од таа сума ја потроши за Роналдо.

На второ место се наоѓа Рома која за засилувања потроши 136 милиои евра и донесе дури 13 нови засилувања. Меѓутоа, „волчицата“ заработи преку 100 милиони евра од продажбата на Алисон и Наинголан.

Ова лето значително се засилија и миланските гиганти Интер и Милан, па сигурно не очекува возбудлива сезона и голема борба за пласман во Топ 4.