Какво време ќе имаме во последниот јануарски понеделник?


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


И понеделник почнува со прилично студено утро. Во добар дел од котлините температурата ке се спушти до вредности помеѓу минус 13 и минус 9 Целзиусови.

Утрото ќе биде претежно облачно низ котлините, а така ќе биде и во поголем дел од денот, но со тенденција за локално намалување на облачноста, но поизразено на повисоките места. Ќе дува сосема слаб југоисточен ветер.

Температурата во текот на денот речиси низ сите котлини ќе има вредности помеѓу 0 и 3 степени , додека на југоисток максималната температура нема да надмине 6 степени.

Скопскиот наутро очекува слаба локална сумаглица, а денот ќе биде претежно облачен. Наутро температурата ќе се спушти до околу минус 12 степени, дедека во најголем дел од денот ќе има вредност под 0 Целзиусови.