Како се менува исхраната по четириесет

Како се менува исхраната по четириесет

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Истражувачите открија што треба да биде вклучено во идеалната дневна исхрана на средовечните и постарите луѓе. Откријте како се менува вашата исхрана по четириесет.

По 40-тата година метаболизмот се забавува и се зголемува ризикот од разни болести. Одржувањето здрава и оптимална тежина станува сè потешко. И затоа, од оваа возраст, лекарите советуваат да започнете внимателно да ја следите исхраната и да бидете повеќе свесни за храната што ја консумирате. Американските истражувачи открија која храна е најпогодна за секојдневната исхрана на луѓето постари од 40 години, а која е најдобро да се избегнува.

Како се менува исхраната по четириесет: Што треба да се јаде повеќе

Пред сè, во исхраната треба да се додаде повеќе храна од цели зрна. Научниците од Универзитетот Тафтс во Бостон проучувале 3.000 луѓе на возраст меѓу 40 и 50 години и откриле дека оние кои јадат три порции интегрални житарки дневно имаат околу 5 сантиметри помал обем на половината. Покрај тоа, овие испитаници имале понизок крвен притисок и нивоа на шеќер во крвта (и двете го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести).

„Нашите наоди покажуваат дека јадењето интегрални житарки обезбедува здравствени придобивки и ви помага да изгубите или одржувате тежина“, рече коавторот на студијата Никола МекКеун. Храната со цело зрно вклучува овесна каша, леќата, кафеав ориз, киноа, спелта, булгур, леб од цели зрна и тестенини. Сето ова лесно се подготвува и може да се јаде самостојно или како прилог за месо или риба.

Диететските влакна во цели зрна промовираат брзо и долготрајно ситост, а магнезиумот, калиумот и антиоксидансите помагаат во намалување на крвниот притисок. А растворливите влакна имаат корисен ефект врз скоковите на шеќерот во крвта по оброкот“, објаснува друга истражувачка од Универзитетот Тафтс, Кајли Савицки.

Ви треба повеќе протеини

Авторите на студијата откриле и дека протеинската храна помага и за слабеење по 40-тата година од животот. Треба да јадете: риба, јајца, јаткасти плодови, пилешко, сирење… Експертите велат дека по четириесет „броењето калории не е најефикасната стратегија за долгорочна контрола на тежината. Главната работа е да внимавате што јадете“.

„Посебно внимание треба да посветиме на храната богата со протеини, како риба, јаткасти плодови или јогурт и да се трудиме да избегнуваме рафинирани јаглехидрати, скроб и шеќер“, вели друг претставник на тимот од Бостон, д-р Дариуш Мозафаријан.
„Постојат сè повеќе научни докази дека диетите кои вклучуваат помалку јаглехидрати со низок квалитет, како што се бел леб, компири или слатки и повеќе протеинска храна се поефикасни за губење на тежината“, повторува д-р Џесика Смит.

Сепак, нутриционистката Фиона Хантер смета дека не треба да го изгубите од вид бројот на калории што ги внесувате. „Ако сакате да изгубите тежина, бројот на калории што ги внесувате треба да биде помал од бројот на калории што ги согорувате“, нагласува таа и ги повикува сите што сакаат да ослабат да ја зголемат физичката активност. „Кога ќе достигнете 40 години, вашиот метаболизам почнува да се забавува, па на вашето тело му требаат помалку калории. Покрај тоа, околу оваа возраст стануваме помалку активни. Овие две работи често се главната причина поради која средовечните луѓе се здебелуваат“, додава Хантер.