Кај оваа филипинска професорка нема препишување!


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Сликите од филипински студенти кои носат таканаречени „капи против мамење“ за време на испитите станаа вирален хит на социјалните мрежи.

Професорката по машинско инженерство на колеџ во градот Легаспи побарала од студентите да направат покривка за да ги спречи да ѕирнат во туѓите тестови. Како што пишува Би-Би-Си, многумина биле многу креативни, правејќи „капи“ од картон, кутии за јајца и други материјали.

Професорката вели дека нејзината идеја се покажала „многу ефикасна“.

„Капите“ набрзо станаа вирален хит, а проектот се прошири и на другите колеџи на Филипините.