Јувентус во потрага по новиот Роналдо


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Трансферот на Кристиано Роналдо во летниот преоден рок покажа дека Јувентус сака да биде на врвот на Европа и тоа веднаш.

Трансферот на Роналдо не му донесе на Јувентус само засилување на теренот туку и голем маркетиншки удар. Тоа го сподели и претседателот Андреа Ањели кој постави нова цел, да привлече нов Роналдо, но овој пат многу помлад.

Зборовите на Ањели силно одекнаа во италијанските медиуми кои лецитираат со неколку имиња на млади фудбалски ѕвезди како Мбапе, Милинковиќ-Савиќ, Асенсио, Хари Кејн и Пол Погба.

„Зделката на Роналдо ни донесе не само засилување од техничка гледна точка, но и развој на пазарот. Сега треба да постигнеме таква состојба која ќе ни дозволи да го привлечеме новиот Кристиано, но овој пат многу помлад, до 25 години“, изјави Ањели.