Спорт

Италијанските медиуми: Донарума е „чудовиште“

Милан синоќа се спаси од пораз против Лацио со голот на Сусо во 85-та минута, а за играч на мечот беше прогласен голманот на „росонерите“ Џанлуиџи Донарума.

Младиот чувар на мрежата правеше чуда на голот и едноставно беше несовладлива пречка за противниците. Единствениот гол го прими од пенал, притоа беше многу блиску да го одбрани шутот на Биглија.

17-годишниот вонсериски талент имаше вкупно девет одбрани на мечот, од кој една двојна со која ги остави во неверување противничките фудбалери.

Италијанските медиуми денес го нарекова Донарума „чудовиште“ и претендент во наредните години да стане број еден во светот.

To Top