Има и идеи: Тарантино ќе сними уште еден, последен филм пред да се пензионира


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Култниот холивудски режисер Квентин Тарантино одамна има најавено дека ќе сними само десет филмови во својата режисерска кариера, пред да си замине во пензија.

И покрај фактот дека во своето режисерско CV веќе има потпишано десет авторски филма, „Убиј го Бил“ го смета како еден филм. Според тоа, статистички гледано, на еден од најдобрите режисери денес во контекст на неговите најави му останува да сними само уште еден филм .

Иако е многу веројатно дека тој на крајот ќе одлучи за нешто ново и целосно неочекувано, многумина изготвија список на потенцијални проекти засновани на неговите бројни интервјуа.

Без оглед за кој филм конечно ќе се реши, нема сомнение дека ќе биде квалитетен и дека ова ќе биде дел од една од најдобрите филмографии во историјата на Холивуд.

Еден од проектите што тој го започна и го напушти беше приказна на сценариото за Inglourious Bastards, кое раскажува за Алдо Раин (Бред Пит) и еден вод црни војници кои се обидуваат да се одмаздат против белите наредници кои ги малтретираат во војската. Тарантино призна дека сценариото треба сериозно да се прилагоди ако се реши да се снима.

Продолжеток на „Pulp Fiction“ отсекогаш била идеја со која си играше Тарантино, а овој пат тоа би биле браќата Вега, Винсент и Вик. Инаку, Винсент Вега го играше Џон Траволта, а Вика беше Мајкл Медсен во „Reservoir Dogs“.

Приказната ќе ги следи нивните авантури во Амстердам каде водат клуб кој му припаѓа на Марселус Валас.

Тоа би било совршен крај на кариерата, но има еден проблем. И двајцата актери се премногу стари за улогите што ги направија познати, а режисерот треба да најде подеднакво квалитетни и харизматични млади замени.

Со години се раскажува дека ќе има продолжение на проектот „Kill Bill“. Дејството ќе се врти околу Беатрикс Кидо (Ума Турман) и ќерката Вернита Грин (Вивика А. Фокс), која ги уби во нејзиниот дом и на некој начин најави можна одмазда откако беше презаситена со крвта на нејзината мајка .

„Неодамна, јас и Ума зборувавме за ова и искрено, сериозно размислував за тоа. Ако некој од моите филмови излезе од некои мои постојни филмови, тоа ќе биде третиот продолжеток на „Kill Bill“, рече Тарантино за MTV.

Откако ја видоа сцената на ранчот Спан во „Once Upon A Time In Hollywood“, многумина заклучија дека Тарантино би можел да сними некој голем хорор.

Самиот Тарантино рече дека ужасот може да биде негов следен проект:„ Ако наидам на доволно страшна приказна за хорор, тоа ќе биде мојот десетти филм. Сакам хорор. Би сакал да снимам хорор “.

Сценариото за сосема поинаков филм од серијалот „Star Track“ веќе постои, напишано од Марк Л. Смит (The Revenant). Тарантино призна дека ќе се справи со сценариото откако ќе заврши со промовирање на неговиот последен филм и потоа ќе одлучи дали вселенската авантура ќе биде неговиот последен филм.

Многумина шпекулираат дека Тарантино може да го режира, но не како негов последен филм, туку како нешто од страна, бидејќи овие десет вклучуваат само негови оригинали.