И денеска сончево, по котлините густа магла


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Утрово во Македонија по одделни котлини и вдолж Повардарието има појава на магла или ниска облачност. Во текот на денот во поголем дел од земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен долж Повардарието.

Во Скопје претпладне со појава на магла или ниска облачност, која преку денот ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, а дневната температура ќе достигне до 8 Целзиусови степени. Маврово 11. Охрид 10, Битола 8, Крива Паланка и Берово 11, Кавадарци 10, Дојран 14.

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. По одделни котлини и вдолж Повардарието ќе има појава на магла и ниска облачност, кои преку денот краткотрајно ќе се намалат. Дневните температури ќе се движат од 6 до 13 степени.