Грозно: Фанови на Саутемптон се потсмеваа со трагедијата на Сала (видео)

Трагичната смрт на аргентинскиот напаѓач Емилијано Сала го трогна целиот фудбалски свет, но вчера на фудбалските терени во Англија беше видена една грозна сцена.

За време на натпреварот помеѓу Саутемптон и Кардиф Сити вчера двајца приврзаници на „светците“ имитираа гестови на авион кој се урна и така ја исмеваа смртта на Сала, кој е најскапо засилување во историјата на Кардиф.

Видеото веднаш стана вирално на интернет, а полицијата не задоцни и ги приведе двајцата мажи.

„Нема место за вакво однесување во фудбалот и ова нема да се толерира на „Сент Мери”. Клубот ќе им забрани влез на овие навивачи“, стои во соопштението од клубот.

Пред натпреварот, фудбалерите на двата тима му оддадоа почит на Сала со едноминутен молк, а Кардиф забележа победа од 2:1.

„Сакавме да победиме за Емилијано и јас сум горд што момците тоа го направија“, рече менаџерот Нил Варнок по мечот.