Гробна тишина која не се поднесува: Во најтивката соба на светот никој не издржал ниту еден час


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Мајкрософт ја изградил најтивката соба во светот во 2015 година, а им биле потребни две години да изградат просторија без ехо.

Изолираната комора го држи Гинисовиот рекорд за најтивко место на светот со ниво на звук 20 децибели под она што луѓето можат да го слушнат. Во комората владее целосна тишина, која ќе ве остави со ѕвонење во ушите. Во оваа тивка просторија ќе го слушнете само чукањето на срцето, белите дробови и звуците од стомакот, па вие станувате звук.

„Најдолгото време што некој го поминал континуирано во комората е околу 55 минути“, изјави Хундрај Гопал од Мајкрософт за Си-Ен-Ен.

Бидејќи нема надворешни звуци, дури и движењето станува тешко. Ако сте внатре повеќе од половина час, мора да бидете на стол. Недостатокот од сетилата понекогаш може да предизвика изнемоштеност, па затоа астронаутите на НАСА ја започнуваат својата вселенска обука во резервоар со вода, бидејќи телото може да создаде халуцинации поради недостаток на сензација.

Изградена е од шест слоеви бетон и челик за да го блокира секој звук од надвор од просторијата и е покриена со фиберглас столпчиња на таванот, подот и ѕидовите, кои ги разбиваат звучните бранови пред да можат да одекнат назад во комората. Клиновите апсорбираат дури 99,999% од звукот од комората.

Ако се обидете да зборувате, вашиот глас ќе звучи нормално во комората, но кога ќе почнете да се движите низ собата, звукот ќе почне да бледне. Токму затоа комората има неверојатна цел во развојот на новите аудио технологии, поради што е дизајнирана.

Во оваа просторија, Microsoft ги подобрува производите за аудио перформанси и тестираат сè што е поврзано со звукот, од микрофони и звучници до мерење на бучавата на обожавателите на конзолата Xbox.