Готово: Челзи го донесе првото летно засилување!

Челзи веќе го договори првото засилување за следната сезона, а станува збор за најдобриот млад дефанзивец во Бундес лигата, Бенџамин Хенрих од Баер Леверкузен.

Хенрих природно игра на десната бековска позиција, но може да игра и во средниот ред има договор со Леверкузен до 2022 година, во кој има откупна клаузула од 35 милиони евра.

Британските медиуми денес пренесоа дека „сините“ веќе се договориле со играчот и се спремни да ја активираат клаузулата.

Иако се уште не се знае точно кој ќе биде тренер на Челзи за следната сезона, бидејќи Конте е на излезна врата, сепак раководството веќе се припрема за следната сезона.

Хенрих е 21-годишен дефанзивец и сигурно ќе биде големо засилување за сегашноста, но и за во иднина.