Глејзери, шеик Менсур, сите автократи – надвор од фудбалот!


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


За разлика од повеќето европски држави сопственичката структура на клубовите во Германија е поинаква, а на навивачите не им се допаѓа начинот на кој се развива модерниот фудбал.

На натпреварите од Бундеслигата често се случувало и навивачи на останатите тимови да изразуваат незадоволство, во вчерашнито натпревар тоа го направија фановите на Баерн Минхен.

Тие се незадоволни од влегувањето на тајкуните во модерниот фудбал и нивното однесување на трансфер пазарот.

„Глејзери, шеик Менсур и сите други автократи…надвор од фудбалот! Фудбалот е на народот!“, гласеше пораката на транспарентот на трибината на навивачите.