Г-7 ги удира Русите по златото: Донесоа забрана за увоз на руско злато


Дерби во Англија, Столе против кралевите во Мадрид ↓↓↓


Земјите-членки на Групата седум богати нации објавија забрана за увоз на руско злато уште пред да почне самитот на Г7 во Баварските Алпи. Ќе се зборува и за војната во Украина и за кризата со храна, јавува Ројтерс.

Потегот на Велика Британија, Соединетите Американски Држави, Јапонија и Канада е дел од напорите да се заострат санкциите кон Москва и да се прекинат средствата за финансирање на окупацијата на Украина.

„Мерките што ги објавивме денеска директно ќе ги погодат руските олигарси и ќе удрат во срцето на воената машина на Путин“, се вели во соопштението на британскиот премиер Борис Џонсон.

„Треба да го изгладнеме режимот на Путин од неговото финансирање. Велика Британија и нашите сојузници го прават токму тоа“, се додава.

Висок претставник на американската администрација рече дека Г7 ќе објави официјално соопштение за забраната за увоз на злато во вторник.

„Ова е клучен извоз, клучен извор на приходи за Русија во однос на нивната способност за трансакции со глобалниот финансиски систем“, рече американскиот претставник.

Извозот на руско злато лани беше вреден 15,45 милијарди долари, а богатите Руси купуваа шипки за да го намалат финансиското влијание на западните санкции, соопшти британската влада.

Покрај забраната за увоз на злато, лидерите на Г7 водеа и „навистина конструктивни“ разговори за можно ограничување на цената на увозот на руска нафта, рече извор од германската влада.

Тридневниот самит се одржува во уште помрачна позадина од минатата година, кога британските, канадските, француските, германските, италијанските, јапонските и американските лидери се сретнаа за прв пат од почетокот на пандемијата ковид-19.

Зголемените глобални цени на енергијата и храната го погодуваат економскиот раст по конфликтот во Украина, при што Обединетите нации предупредуваат на „глобална криза со глад без преседан“.

Климатските промени, сè понаметливата Кина и порастот на авторитаризмот, исто така, ќе бидат на дневен ред.

Се очекува лидерите на Г7 да покажат обединет фронт за поддршка на Украина онолку долго колку што е потребно и да го засилат притисокот врз Кремљ, иако тие ќе сакаат да избегнат санкции кои би можеле да ја поттикнат инфлацијата и да ја влошат кризата со трошоците за живот што ќе влијае на нивниот народ.

„Главната порака од Г7 ќе биде единство и координација на дејствување“, рече претставник на ЕУ.

Се очекува лидерите на Г7 да разговараат и за опциите за справување со зголемените цени на енергијата и замена на рускиот увоз на нафта и гас.

Самитот, исто така, дава можност за германскиот канцелар Олаф Шолц да демонстрира понаметливо лидерство во врска со украинската криза.

Шолц вети револуција во германската надворешна и одбранбена политика по руската инвазија во февруари, ветувајќи дека ќе ја зајакне војската и ќе испрати оружје во Украина. Но, критичарите оттогаш го обвинија дека испраќа мешани пораки.

Оваа година Шолц ги покани Сенегал, Аргентина, Индонезија, Индија и Јужна Африка како земји партнери на самитот.

– Самитот мора да ја испрати не само пораката дека НАТО и Г7 се пообединети од кога и да било, туку и дека демократиите во светот стојат заедно против империјализмот на Путин, исто како што прават во борбата против гладот ​​и сиромаштијата – изјави Шолц во германскиот парламент неделава.