„Сандеј Тајмс“ тврди: Принцот Чарлс примил торби со 3 милиони евра од бившиот катарски премиер

Британскиот принц Чарлс во три наврати примил по еден милион евра од контроверзниот политичар шикот Хамад бин Јасим бин Џабер Ал Тани, поранешен премиер на Катар, или вкупно 3 милиони евра за периодот 2011-2015 година на нивни меѓусебни лични средби, пишува „Сандеј тајмс“.

Во еден од случаите, шеикот Хамад му дал на синот на британската кралица 1 милион евра во брендирани чанти во продавницата за луксузна стока Fortnum & Mason, која има кралска повелба за испорака на производи и чај на принцот Чарлс.

Во друг случај, принцот Чарлс добил голема торба со 1 милион евра за време на приватна посета на шеикот Хамад во Кларенс Хаус во Лондон во 2015 година.

Кларенс Хаус објави дека парите веднаш биле донирани на една од добротворните организации на принцот, следејќи ги сите закони.

„Сандеј тајмс“ додава дека двајца советници во кралското домаќинство рачно ги броеле парите што се наоѓале во банкноти од 500 евра.

Парите потоа биле префрлени во приватната банка Coutts и депонирани на сметката на добротворната фондација на Принцот од Велс за проектите на Чарлс за домашни миленици и за одржување на неговата шкотска палата.

На членовите на кралското семејство не им е дозволено да примаат парични подароци, освен како покровители или донатори.

Средбите на принцот со шеикот не се појавуваат во регистарот на официјални ангажмани на кралските личности.

Се тврди дека не биле извршени незаконски плаќања, но откритијата отвораат прашања за случаите на принцот Чарлс. Од 2007 до 2013 година, Ал Тани беше премиер и министер за надворешни работи на Катар, а за тоа време изгради многу блиски односи со кралското семејство.

Сандеј тајмс потсетува дека минатиот ноември поранешниот личен помошник на принцот и директор на фондацијата Мајкл Фосет поднесе оставка во врска со скандалот „титули за пари“.

Шеикот, еден од најбогатите луѓе во светот, беше наречен „човекот кој го купи Лондон“ откако го искористи своето богатство, како и неговото влијание врз фондот „Катар велт“, за да направи огромни инвестиции во Лондон, меѓу кои и во „Шард“, „Хародс“ и „Интерконтинентал Лондон парк лејн“. Тој е сопственик на еден од најбогатите светски фудбалски клубови, „Пари Сен Жермен“. Нема докази дека шеикот немал намера парите да одат во добротворната организација, а според весникот, тој бил недостапен за коментар.