ФИБА потсети на најубавиот момент во историјата на македонската кошарка (ВИДЕО)


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Без никаков повод ФИБА денес потсети на историската тројка на Владо Илиевски на Европското првенство во 2011 година.

Дефинитивно тоа е најубавиот момент во историјата на македонска кошарка и еден од најубавите за воопшто за спортот во нашата земја. Таа тројка на Македонија и донесе голема победа против домаќинот на турнирот, таа победа ја однесе Македонија во полуфинале.

После тој натпревар настана и легендарниот коментар на Владо Илиевски:

„Леле луѓе што направивме“.