Европската комисија ги предупредува членките: „Не сте спремни за вториот бран на коронавирусот“


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Не сте подготвени за вториот бран на Ковид-19. Ова е најновото предупредување од официјален Брисел до земјите членки на ЕУ, каде бројот на заболени секојдневно бележи рекорди, поради што ситуацијата е деликатна. Потребна е заедничка стратегија, а спасот не е само во вакцината, туку во подготвеноста на луѓето да се вакцинираат.

Во обид да се најде ново решение за справување со есенскиот бран, ЕК предлага заедничка стратегија за пандемијата и да избегне хаотичноста на различни мерки кои се спроведуваа во првите месеци од пандемијата во Европа. Главна цел е да се обезбеди сигурна вакцина, но дотогаш мора да има координираност во спроведување на мерките.

Поради тоа, ЕУ мора да е координирана во распределување на вакцината кога ќе биде готова и безбедна за користење, и за најприоритетните групи. Склучени се договори за набавка на една милијарда доза од вакцините. ЕК предупреди и за можните последици од карантините кои дел од земјите веќе почнаа да ги спроведуваат.

Во меѓувреме, 18 милиони жители од осум француски метрополи од сабота па се до почетокот на декември нема да можат да се забавуваат по 21 часот. Макрон воведува полициски час во градовите каде инфекцијата најмногу се шири, а на дневно ниво се регистрираат по 20 илјади заболени. Болниците се со преполн капацитет, што ги наведе властите да спроведат истрага дали е потфрлено во справувањето со епидемијата во земјата. Утринава извршен е претрес во домовите на министерот за здравство како и на претходниот премиер..

Ситуацијата е загрижувачка и во останатите европски држави, па се ограничува работното време на баровите и рестораните, каде на дружбата со чашка алкохол се гледа како најголеми причина за ширење на инфекцијата.