Еве какво време ни носи првиот септемвриски ден

Првиот септемвриски ден во Македонија времето прeтпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне и кон крајот на денот променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално ќе има поинтензивни процеси во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, силен ветер, електрични празнења и услови за појава на град.

Во Скопје максималната дневна температура ќе биде 30 Целзиусови степени, Маврово 24, Охрид 27, Битола 29, Крива Паланка 27, Берово 25, Кавадарци 31, Дојран 32.

Утре времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има поинтензивни процеси во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, силен ветер, електрични празнења и услови за појава на град. Дневните температури ќе се движат од 19 до 28 степени.