Емре Чан го пропушта Мундијалот – аут до крајот на сезоната


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Повредата на Емре Чан е посериозна од колку што се очекуваше и Германецот сигурно ќе биде надвор од терените до крајот на сезоната, а голема е веројатноста да го пропушти и Мундијалот, пренесуваат англиските медиуми.

Играчот за врска на Ливерпул има проблеми со грбот, а повредата се покажа посериозна од првичните прогнози.

Ова во принцип значи дека Германецот веќе го одиграл последниот натпревар за Ливерпул бидејќи на крајот на сезоната ќе замине од „Енфилд“ како слободен агент. Јувентус е фаворот за неговиот потпис, но многу европски гиганти покажуваат интерес за него.

Јирген Клоп се надеваше дека Чан ќе биде спремен за реваншот со Сити на „Етихад“ и ќе биде замена за Хендерсон, но Германецот ќе биде во аут до крајот на сезоната.

Сериозно е загрижен и Јоаким Лев бидејќи може да загуби важен играч во ротацијата за Мундијалот во Русија. Големи се шансите Емре Чан да го пропушти Светското првенство.