Емоциите го совладаа Мурињо откако Рома ја освои Конференциската лига (снимка)


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Рома предводена од Жозе Мурињо вчера ја освои Конференциската лига што за овој клуб беше прв европски трофеј во клупската историја.

Во финалето во Тирана клубот од Рим го победи холандски Феенорд со 1:0. Мурињо со ова се изедначи со легендарниот Џовани Трапатoни како единствени двајца тронери со пет европски пехар, меѓутоа Мурињо има пет победи во пет финалиња на УЕФА натпреварувањата и по тоа е единствен.

По натпреварот Жозе еуфорично славеше во свој стил, а потоа го осовладаа емоциите и се расплака.