„Едното“ се со Путин: Стивен Сигал доби руско државјанство


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Претседателот на Русија, Владимир Путин потпиша указ со кој му се доделува руско државјанство на холивудскиот актер Стивен Сигал, соопшти Кремљ.

Популарниот Нико, како што гласи називот на еден од акционите ликови кои ги одглуми, јавно го поддржува анектирањето на Крим од страна на Русија, нешто што западните држави официјално експлицитно го отфрлија.

4-11-segal-rusko-drzavjanstvo1

За „Росискаја Газета“ актерот изјави дека тој потег е „доста разумен“ во насока на заштита на руската заедница која живее на полуостровот.

Сигал израснал во Калифорнија, но има руско-монголско етничко потекло. Како што јави ДПА, тој често и ја посетува Русија, па при едно такво патување, се решил да побара руско државјанство.

4-11-segal-rusko-drzavjanstvo2

Во 2013, од политичко-економски причини и францускиот глумец Жерар Депардје побара и доби руско државјанство.

Инаку, Сигал претходно годинава доби и српски пасош.