Двојно зголемена стапка на сиромаштија: Грција тоне во немаштија


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Стапката на сиромаштија во Грција е двојно зголемена и покрај милијардите евра помош. Повеќето Грци сѐ потешко ги покриваат трошоците, а голем дел од нив зависат од народните кујни за храна.

И покрај тоа што во Грција седум години се слева финансиска помош вредна неколку милијарди евра, сиромаштијата е се уште присутна. Сиромаштијата во Грција е најсериозна во Европа и постојано се влошува.