Дизни со тажна вест: Почина нашата Мини Маус!


Традицијата вели: Аргентина ме демантира!? - 14 ден ↓↓↓Од компанијата Волт Дизни објавија тажна вест.

Актерката Руси Тејлор, која повеќе од 30 години го позајмува гласот за Мики Маус, ликот на Дизни, почина на своја 75-годишна возраст.

Веста за нејзината смрт ја објавија од компанијата „Волт Дизни“ и наведоа дека Тејлор починала во Калифорнија во петокот.

Родена е на 4-ти мај 1944-та година. Кога како девојче прв пат го посетила Дизниленд, се запознала со Волт Дизни кој до тогаш го позајмувал класот за Мики и Мини.