Децата од „Ла Масија“ доминираат во Европа: Овие фудбалери се продукт на Барса!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Фудбалската академија на Барселона, „Ла Масија“ е една од најдобрите и најпознатите во светот, па многу фудбалски ѕвезди произлегоа токму од оваа школа.

Покрај сегашните членови на каталонкиот клуб, многу фудбалери во најдобрите лиги во Европа произлегуваат токму од „Ла Масија“.

Вкупно 39 фудбалери од најсилните европски лиги доаѓаат токму од школата на Барселона. Најмногу ги има во Примера, но и во Премиер лигата како и во Сетија А.

Барселона:
Жорди Масип (Барселона, 2004)
Мунир Ел Хадади (Барселона, 2011)
Серџи Роберто (Барселона, 2006)
Серхио Бускетс (Барселона, 2005-)
Рафиња (Барселона, 2006)
Лионел Меси (Барселона, 2001)
Жерар Пике (Барселона, 1997 – 2004, и од 2008)
Андрес Иниеста (Барселона, 1996-)

Примера:
Виктор Санчез (Еспањол, 2005 да 2011.)
Џонатан дос Сантос (Виљареал 2002. да 2014.)
Роберто Трашорас (Рајо Ваљекано, 1995, 2001).
Антонио Санабрија (Бетис, 2009.-2013)
Ориол Риера (Осасуна, 2000., 2006.)
Алберто Гарсија (Гетафе, 2001.-2003.)
Андреа Фонтас (Селта, 2007.-2013)
Раул Буена (Рајо Ваљекано, 2003. да 2007.)
Рубен Мартинез (Депортиво, 1997., 2008.)
Фернандо Наваро (Депортиво 1993. да 2006.)
Франциско Монтањес (Еспањол, 1998. да 2006.)
Мартин Монтоја (Валенсија, 1999.-2016.)
Карлес Планес (Селта, 2001.-2014.)
Серхи Гомез (Селта, 2006., 2014.)
Сандро (Малага, 2009.-2016.)
Оиер Олазабал (Гранада, 2007., 2014.)

Премиер лигата:
Ориол Ромеу (Саутемптон, 2004., 2011.)
Жорди Гомез (Виган, 2003. да 2006.)
Адама Траоре (Мидлзборо, 200o.-2015.)
Жерар Делуфеу (Евертон, 2003. да 2015.)
Марк Муниеса (Стоук, 2002.-2013.)
Бојан Кркиќ (Стоук, 1999., 2014.)
Виктор Валдес (Мидлзборо, 1992. и 1995., 2014.)
Педро (Челзи, 2004.-2015 година)

Серија А:
Мауро Икарди (Интер, 2008., 2011.)
Јаго Фалке (Торино, 2001.-2008.)
Пепе Реина (Наполи, 1998.-2002.)
Кеита Балде (Лацио, 2008-2011)

Бундеслига:
Марк Бартра (Борусија Дортмунд, 2002.-2016.)
Тиаго Алкантара (Баерн, 2005.-2013)