Дерби на денот: ИНТЕР – МИЛАН, најава, анализа и предлог тип

Тешко е викендов човек да се одлучи кој меч ќе биде поинтересен за следење во Серија А,бидејќи првите шест тима игаат меѓусебе на три натпревари, но сепак јасно е кое е најголемо дерби овој викенд и тоа не само во Италија, туку и во Европа. На програмата е дербито Дела Мадонина помеѓу Интер и Милан кое е едно од најстарите гратски дерби натпревари, пишува сајтот Kladenje.mk.

Спалети го препороди Интер

Интер импресионираше на стартот на сезоната во Серија А, славејќи на 6 од седумте меча, додека еден дуел заврши со нерешен резултат. Екипата има најдобра одбрана оваа сезона со само 3 постигнати гола, додека нападот функционира беспрекорно и постигна 14 гола досега. Спалети се чини дека е најголемото засилување за Интер, бидејќи тој веќе ги подобри перфомансите на екипата во текот на подготвителниот период кога овој тим славеше против Баерн Минхен, Челзи, Лион и Виљареал, а досега во Серија А само го потври големиот напредок на екипата која не е споредлива со оној Интер од предходните 3 сезони. Единствен проблем за Интер оваа сезона може да биде тоа што тимот останува премногу зависен од Мауро Икарди, но со потпишувањето на Борја Валеро и Матијас Векино барем ја зацврстија стабилноста во средниот ред. Поради сетоа ова Интер е фаворит на овој меч и коефициентот за негова победа во Bet365 е 2.20.

Икарди е најголема опасност за Милан

Икарди сезонава игр во одлична форма и досега на 7 средби постигна 6 гола, односно два повеќе од сите напаѓачи на Милан заедно. Аргентинецот на последните две средби со Болоња и Беневенто не постигна гол, а изминатава недела на двата меча на Аргентина играше само 15 минути и е доста свеж, а освен тоа е желен за погодоци. Ако на ова се додаде…

Целата анализа прочитајте ја на специјализираниот портал Кладење.мк