Актуелно

Денес ново рочиште за „Талир“ – случај за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ

Во скопскиот Кривичен суд денес продолжува судењето за случајот „Талир“, отворен за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, под ингеренции на СЈО.

Во него се обвинети екс-премиерот Никола Груевски, поранешниот генерален секретар на владата, Кирил Божиновски и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Се товарат за „злоупотреба на службената положба и овластувања“ и „перење пари“.

Покрај нив, на обвинително столче, се и Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска, обвинети за делото „перење пари“. За истото дело, како правен субјект опфатена е и партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Првото рочиште за случајот „Талир“ се одржа на 18 февруари оваа година, но судскиот процес неколку месеци се одложува и се наоѓа се уште на почетокот.

Advertisements
To Top