Дали меурот наречен криптовалути е пред распрскување?


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


После синоќешниот пад на вредноста на биткоинот под 7.500 долари, забележана е целокупен пад на вредноста на сите криптовалути на 280 милијарди долари.

За споредба, при крајот на 2017 година пазарот со криптовалути „тежеше“ 550 милијарди долари. Ова создаде паника дека меурот наречен криптовалути ќе пукне.

За две третини падна вредноста на биткоинот кој во декември се искачи на 19.000 долари. Се смета дека криптовалутите се на „смртниот праг“, а тоа е појава кога 50 дена по ред цената паѓа.

Според аналитичарите падот е поради владините регулативи ширум светот. Пад има и кај етериумот кој вчера се тргуваше за 400 долари.