Четири црвени картони, промашен пенал, шест гола, пресврт – Шефилд и Блекпул одиграа лудница од натпревар (снимка)

SHEFFIELD, ENGLAND - OCTOBER 15: Blackpool's Shayne Lavery is taken to ground by Sheffield United's goalkeeper Wes Foderingham during the Sky Bet Championship between Sheffield United and Blackpool at Bramall Lane on October 15, 2022 in Sheffield, United Kingdom. (Photo by Andrew Kearns - CameraSport via Getty Images)

Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Викендов, посебно вчера вниманието беше насочено кон неколку дерби средби кои се играа во најсилните првенства, а во сенка на нив во Чемпионшип се одигра еден необичен дуел.

Дуелот помеѓу Шефилд Јунајтед и Блекпул беше преполн со возбудувања, а на крајот заврши со поделба на бодовите (3:3). Шефилд имаше предност од 2:0, за потоа Блекпул да направи пресврт и да поведе со 3:2, но тоа водство не го задржа до крајот.

Голот за реми беше постигнат во 98. минута. Треба да се спомене и дека претходно не беше реализиран пенал. Покрај споменатите шест гола и промашениот пенал, видовме дури четири црвени картони, три од нив за Блекпул и еден за Шефилд.