Брутален напад на млада Швеѓанка во „главниот град на мигрантите“


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Малме е град во Шведска за кој веројатно повеќето од вас сте слушнале. Но, веројатно не баш сите знаат дека Малме го нарекуваат и „главен град на мигрантите“. Тамошните локални девојки се жалаат дека се постојано малтретирани од разни мигранти по градските улици.

Таква беше и судбината на Софи Јохансон, после непријатната средба со непознат (наводно) мигрант во еден ноќен клуб.

Инцидентот се случил кога 19-годишната Софи Јохансон танцувала на подиумот. Еден непознат мигрант почнал да ја малтретира, ги ставил рацете на нејзиниот задник и продолжил понатаму. Девојката изреагирала најнормално, во самоодбрана го удрила напаѓачот, за што добила одмазднички удар во лицето.

Таа одлучила да се повлече и да го напушти клубот, но потоа истиот човек ја стигнал на улица и ја удрил со шише во главата. Чуварите на дискотеката повикале прва помош.

Полицијата сега го бара напаѓачот, но никој не можел да даде негов точен опис. Ниту видеата од камерите за надзор не помогнале. Сафи самата го опишува криминалецот како човек од околу 25 години, висок околу 175 см, со темна коса.